NOVINKY


Ďáblův nápoj

1.12.2021

Po odvysílání mé rozhlasové hry Ďáblův nápoj musím na základě řady dotazů sdělit, že kniha s tímto názvem jako nová detektivní série z časů Karla IV. zatím nevyjde. Možná někdy v budoucnu. Momentálně se chystá pokračování rozhlasového seriálu, 2. díl se bude vysílat ve druhé polovině roku 2022. Pokud však máte o Ďáblův nápoj zájem, hra vyšla i na CD se skvělým hereckým obsazením!


Rozhovor na CNN Prima News

23.11.2021

Bez koronaviru nejde dnes v médiích udělat jediný krok. O něm je tedy první část rozhovoru a o knize Neviditelní ta druhá.

https://cnn.iprima.cz/vondruska-na-mor-se-uzivaly-ostatky-mucedniku-budoucnost-ohodnoti-vakciny-stejne-51657


Právě vychází - Neviditelní - příběh z blízké budoucnosti

13.11.2021

Neviditelní
Píše se rok 2068. Je čtyřicet let po Velkém resetu. Ten podle vlády zabránil chaosu, ničení planety, všem dal stejná práva, odstranil propastnou chudobu, neboť nikdo nic nevlastní. Jediným majetkem lidí je čip těle, který kontroluje, aby dělali to, co mají. Jeho prostřednictvím se rozhoduje, kde mají pracovat a bydlet, kde dostanou najíst a kam se mohou jít pobavit. Záleží na tom, jak vysoký mají index konformity. Klaudie končí studia a je šťastná, že žije v téhle krásné době, neboť ze školy ví, jaké hrůzy prožívali lidé před Velkým resetem. Jenže pak potká mladíka, který čip nemá. Je pro sofistikované systémy neviditelný. Klaudie navíc s překvapením zjistí, že není v jejich městě sám. A že se na její svět dívá úplně jinak. Ukázka

S předstihem je možné koupit e-knihu (např. zde). Klasická tištěná kniha bude na pultech k dispozici první týden v prosinci a současně lze jako obvykle objednat s mým podpisem na těchto stránkách (distribuce po 1. 12. 2021).

Proč sci-fi?

V literatuře nejsou ve skutečnosti témata historická, současná a budoucí, protože my, lidé, jsme stále stejní a prožíváme stále totéž, jen v jiných kulisách. Jsme jedineční a všichni, a to bez výjimky, musíme prožívat své dětství, učit se, hledat první lásky, zápasit o místo na slunci, budovat domov, ale také přijmout fakt stáří a postupného odchodu z tohoto světa. To nemůže změnit žádná ideologie či vyhláška. Vycházím-li z tohoto koloběhu našeho pozemského bytí, pak může současného čtenáře oslovit stejně román ze středověku, jako z roku 2068. Na to, co se pro naše děti připravují dnes, není třeba inspirace, stačí se podívat do médií, poslechnout si pár aktivistů a zamyslet se nad proslovy politiků. Bývaly časy, kdy umělecká tvorba inspirovala k boji s tyranií, a lidé šli ve jménu myšlenky na barikády. Věřím, že dějiny se opakují, protože údělem lidí je být lidmi a nikoli amorfními bytostmi bez práva na vlastní názor a způsob života.


Ďáblův nápoj - rozhlasová novinka

25.10.2021

Premiéra v Českém rozhlase Dvojka v sobotu 30. října od 13 hodin

V rozhlasových hrách nechci „recyklovat“ tištěné romány formou pouhé dramatizace. Dramatická tvorba má totiž z hlediska struktury děje a postav úplně jiné zákonitosti než kniha. Příběh jsem zasadil do doby Karla IV. Praha byla středověkým velkoměstem se všemi klady i zápory a pro posluchače je to nesmírně atraktivní prostředí. Rozhlasová hra Ďáblův nápoj je založena na zločincově snaze svést vraždy na ďábla, ale ve skutečnosti jde o peníze a zrazenou lásku. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, jinak by přece nebylo o čem hrát. A tak mají mí hrdinové v podání Tomáše Töpfera a Viktora Preisse co dělat, aby se ve všech těch intrikách vyznali. Posuďte sami. Po rozhlasové premiéře vyjde v Radioservisu koncem listopadu také na CD.


Právě vyšlo - Úvahy a komentáře

19.10.2021

Úvahy a komentáře
Výběr článků Vlastimila Vondrušky, publikovaných v deníku MF Dnes v letech 2015 až 2020, je pestrým přehledem toho, co se dnes děje. Autor, známý svými liberálně – konzervativními postoji, reaguje v komentářích na aktuální politické dění. Některá témata otevřel jako jeden z prvních a logicky tím vyvolal mnoho souhlasných, ale i záporných reakcí. Mnohé jeho myšlenky stále rozdělují komentátory a jak autor říká, budoucnost ukáže, kde je pravda. Úvahy se zabývají širšími historickými kořeny a společenskými souvislostmi takových jevů jako je demokracie, svoboda slova, demagogie, migrace, tradice a rodina. Nechybí ani několik historických seriálů a také ironických glos.


Právě vyšlo - Královražda na Křivoklátě

12.10.2021

Královražda na Křivoklátě
Přemysl II. Otakar slaví patnácté výročí korunovace českým králem. Jeho manželka Kunhuta mu uchystá jako překvapení okázalou oslavu na Křivoklátě, kam se sjedou nejen jeho věrní stoupenci, ale také ti, kteří stojí v opozici v čele s Vítkovci. Leč ještě dříve, než slavnost s turnajem začne, si královna zavolá Oldřicha z Chlumu, neboť se dozvěděla o chystaném spiknutí a nařídí, aby mu zabránil. Začne tedy se svými pomocníky vyšetřovat, jenže umírají svědci a vše se komplikuje. Do hry vstupuje i nemanželská Přemyslova dcera Eliška, která nutí Oldřicha z Chlumu ke krokům, s nimiž on zásadně nesouhlasí. A k dovršení všeho má panoš Ota velký osobní problém.


Večer s Xaverem

27.7.2021

Nedělní večer jsem strávil s Xaverem Veselým ve studiu XTV povídáním o knize O svobodě myšlení, ale nejen o ní. A bylo to velice příjemné, třeba se Vám to bude taky líbit.


O svobodě myšlení

9.7.2021

Dnes vychází výše zmíněná kniha. O ní, ale také o dezinformacích hovořím na CNN Prima news.

O svobodě myšlení
Tahle kniha je o toleranci a svobodě myšlení. Pokud knihu přečtete, vážení čtenáři, přemýšlejte o věcech, které popisuji. Nemusíte se mou souhlasit, právě v tom je naše svoboda. Ale nesouhlasit neznamená, že jsme nepřátelé. Svět myšlení a vědy je krásný v tom, jak je složitý a ke svobodě patří i respekt k těm druhým. Jsem rád, pokud se mnou někdo souhlasí, ale stejně tak si vážím každého, kdo se mnou nesouhlasí. Ovšem jen za předpokladu, že to nedělá proto, že se to nosí a někdo mu to poradil, ale protože má jiné zkušenosti a znalosti, umí svůj nesouhlas formulovat věcnými argumenty, a pokud mne nepřesvědčí, nechce mne za to postavit na pranýř. Je to asi nesplnitelné přání, tak jednoduchý náš svět není, ale bez víry v pravdu by byl lidský život hodně smutný.


S Xaverem o složitosti dějin a ještě složitějším dnešku

6.7.2021

U mikrofonu Českého rozhlasu Region jsem se tentokrát sešel k mé velké radosti s panem Lubošem Xaverem Veselým. A probrali jsme kde co, od záležitostí společenských až po mé horolezectví. A hovořili jsme také o nové knize O svobodě myšlení.


Příjemné povídání s Terezou Kostkovou

19.6.2021

Na tomhle hovoru je vidět, co dokáže šikovná moderátorka se svým hostem. Původně jsme si chtěli povídat o literatuře a historii. Jenže jsme si nakonec povídali o neandrtálcích, paleolitickém myšlení a podobných věcech. Teprve ku konci jsem se umravnil a dostali se k tomu, co bylo původně anoncováno. Přiznám se, že jsem se s paní Kostkovou setkal u mikrofonu poprvé a bylo to nesmírně příjemné.


Povídání o dnešku

20.5.2021

V obnoveném pořadu Pražská kavárna mne zpovídal novinář Petr Žantovský. Řeč šla hlavně o současnosti a také o tom, kam se možná řítíme...


Jak listovat v populárně-naučných publikacích

19.5.2021

Pokud čteme román, stačí znát jméno autora a přečíst si anotaci. Tím získáme alespoň základní představu, co kniha nabízí. V případě populárně-naučných publikací je to ovšem oříšek. Znát titul a stručný popis je většinou málo. Alespoň já chci vždycky vědět, jakým jazykem je kniha napsána, jak je obsahově členěná, jaké má ilustrace a další detaily, protože žánr naučný je v tomhle mnohem složitější než románová tvorba. Protože mne několik čtenářů žádalo, abych na svých stránkách umožnil „náhled“ do naučných titulů, vyhověl jsem. U vybraných knih je tlačítko „Ukázka“. Pokud na něj kliknete, otevře se náhled na pár reprezentativních stran včetně obsahu. Každou můžete kliknutím zvětšit a detailně prohlédnout.


Připravuje se - Prohlídky Bezdězu

20.4.2021

Pokud dovolí strana a vláda, v létě obnovím komentované prohlídky Bezdězu. Někdy v polovině července budou klasicky o víkendu tři termíny. Předplatné bude zahájeno v květnu na stránkách hradu Bezděz. A kromě toho ještě jedna prohlídka v srpnu se servisem a dopravou z Prahy, Slaného a Mělníka

Na hrad Bezděz s Vlastimilem Vondruškou


Právě vyšlo - Křišťálový klíč IV. - Hejnické pastorále

14.4.2021

Křišťálový klíč IV. - Hejnické pastorále
V závěrečném dílu tetralogie se vrací Falknovská huť zpět do vlastnictví rodu Heřmanů, i aškoli je to v časech, kdy se severočeskému sklářství už nedaří zdaleka tak dobře jako dříve. Jednotliví členové rodu pokračují v tom, co započali a jak už to tak bývá, ne všem se daří. Matyáš zůstává u svého nejistého jarmarečního obchodování, zato plátenictví se daří výtečně. Z toho profituje Vilemína, která získává vliv na kamenickém panství díky svému synovi, jehož utajeným otcem je hrabě Kinský. Stejně tak úspěšnou podnikatelkou je Pavlína, která zbohatne na vojenských dodávkách hlavní pušek, neboť smrtí císaře Karla VI. začnou vleklé války o rakouské dědictví.


Právě vyšlo - Spiknutí oběšenců

15.2.2021

I tentokrát se bude Oldřich z Chlumu se svými pomocníky pohybovat v severních Čechách. Co ale bude nové, zvláštní roli sehraje on sám. A ani panoš Ota se nebude chovat úplně obvykle. Protože změna je život...

Spiknutí oběšenců
Poblíž Benešova u Ploučnice buduje pro panovníka bratranec Marka z Vartemberka hrad Ostrý, řečený též Šarfenštejn. Od počátku stavbu provázejí potíže, a proto Marek požádá o pomoc svého švagra Oldřicha z Chlumu. Jenže než se ujme svých povinností, je v Benešově zavražděn rychtář. Podle jeho ženy to udělali lupiči, kteří byli večer předtím oběšeni v Děčíně. Jenže těla oběšenců zmizela. Lidé jsou zastrašeni a zvláště s královskými úřady nechce nikdo mluvit. Proti Oldřichovi z Chlumu se staví i vlivní příbuzní Hynka Berky z Dubé, kteří ovládají statky v okolí. Zlo jako by se vršilo a přibývají mrtví. Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci musí tentokrát pátrat většinou v utajení.


Život ve středověku

20.1.2021

Sice se zpožděním, ale přece vyšlo 2. vydání knihy Život ve středověku v novém hávu. Je to příručka základních pojmů všeho, co se objevuje v mých historických knihách a ještě něco navíc, takže tam najdete i pojmy, o kterých píší jiní autoři. Alespoň si můžete srovnat, co je historie a co beletrie. Vyšlo rovněž jako e-kniha i s obrázky, takže ideální příručka do tabletu.

Život ve středověku
Druhé rozšířené vydání (první vyšlo v edici OKO), bohatě ilustrováno. Poskytuje úplný přehled o základních pojmech, termínech a předmětech, které se objevují v románech ze středověku, ale i v učebnicích (kde jsou často vysvětleny hodně nesrozumitelně).


PF 2021

3.1.2021

Milí přátelé, do nového roku vám přeji všechno nejlepší, hodně štěstí, spokojenosti a dobrých knih :-) Aby bylo z čeho vybírat, i v tomhle roce by se mělo objevit pár mých nových titulů.

Konec ledna - Spiknutí oběšenců (příběh Oldřicha z Chlumu)
Konec dubna - Hejnické pastorále (4. díl Křišťálového klíče)

Podzim - O svobodě myšlení (pokračování Breviáře pozitivní anarchie), Královražda na Křivoklátě (příběh Oldřicha z Chlumu), Ďáblova čísla (Letopisy Královské komory)


Akce 3 + K

7.12.2020

Můj nakladatel audioknih Tympanum vydal kalendář hrdě nazvaný „Rok 2021 s literárními hrdiny Vlastimila Vondrušky“. Najdete v něm kromě jiného moje krátké komentáře ke knihám, podle nichž se audioknihy pořizovaly. Tenhle kalendář si můžete koupit na mých stránkách se slevou (prodejní cena 199 Kč, cena zde 149 Kč). Od pondělí 7. 12. můžete kalendář získat také zdarma v rámci akce 3 + K, pokud si objednáte na mých stránkách tři a více knih. Platí jen do vyprodání kalendáře.


Vánoční akce 3 + 1 prodloužena

30.11.2020

S ohledem na Váš zájem, který mne opravdu potěšil, prodlužuji akci 3+1 do neděle 6. 12. 2020. Pak už budou otevřená knihkupectví, takže se snad vrátíme k normálu. Díky a zdravím!


Vánoční akce 3 + 1

7.11.2020

Knihkupectví jsou zavřené a většina čtenářů určitě nemá peníze na rozhazování. Přesto si myslím, že bychom neměli rezignovat na naši skvělou knižní kulturu. Abych podpořil ty, kteří stále s knížkami žijí, nabízím zvýhodněný nákup. Každý, kdo si koupí přes mé stránky tři knihy a více, dostane jednu další zdarma podle nabídky ze tří titulů, které najdete v košíku pod objednávkou. Na výběr je Husitská epopej VII., Křišťálový klíč II. nebo Pomsta bílého jednorožce, stačí jen v košíku u nabídky zdarma zatrhnout vybraný titul (nikoli v objednávkovém menu!). Tahle akce platí do 30. 11. 2020 nebo do vyprodání zásob. Neplatí pro CD a tento bonus nelze uplatnit u jiného e-shopu, jen zde.

Aktualizace: Kniha Pomsta bílého jednorožce je vyprodána a nahrazena v akci Husitskou Epopejí VI.


Novinka - Není manželství jako manželství

23.10.2020

My starší si určitě vzpomínáme na knižní hit, jímž byl před padesáti lety titul Dokonalé manželství. Před pěti sty lety byl takovým hitem titul Manželské zrcadlo. Jenže sebelepší autor se může mýlit ve svých radách, protože není manžel jako manžel, ale někdy není ani manželka tou, jakou se na první pohled může zdát.

Manželské zrcadlo
Na Starém Městě pražském je v domě tiskaře Jana Severína otrávena jeho švagrová Klárka. Vzápětí je z toho zločinu obviněn on sám. I když všechno svědčí proti němu, ujímá se Jiří Adam z Dobronína soukromého pátrání, neboť tuší, že věc není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Do hry vstupuje snaha utrakvistických konšelů a učenců zabránit vydání Hájkovy Kroniky české, která se právě u Jana Severína tiskne. Rozpoutá se složitá právní bitva, v níž pomáhá bývalý královský notář Ulrich z Jenišova. Záhy se ukáže, že klíč je třeba hledat v knize Manželské zrcadlo, kterou obdržela hospodyně Jiřího Adama z Dobronína Rozárka. A vše ještě komplikuje Petr Korec, který potká svou milenku z mládí, nyní šenkýřku na Anenském rynku. Tím začíná řetěz podivných událostí, v nichž hraje roli víra, čest, nevěra a hamižnost.


Právě vyšlo - A. Vondrušková: Rodina

13.10.2020

Vychází kniha mé ženy, skromně nazvaná Rodina. Jenže v téhle knize nejde jen o rodinu, ale o celou cestu člověka životem. Protože si o své práci často povídáme, vím, kolik materiálu musela shromáždit, kolik teorií a výzkumů musela projít a posoudit. A jak se trápila, aby podala co nejlepší obraz naší minulosti, protože dnes už nejde jen o historii, ale také o dnešek. O to, na čem rodina vyrostla a co bychom neměli svévolně ničit. Kniha je plná zajímavostí a moc hezky se čte. A skromně dodávám, že část fotografií jsem zhotovil já, samozřejmě pod přísným dohledem mé ženy :-) V konkurenci dokumentace, kterou shromáždila, jsem se ovšem prosazoval hodně obtížně. Posuďte sami.

Rodina
O tom, co je a není rodina, jakou má funkci a zda má vůbec smysl, existuje dnes mnoho dohadů a fám. Kniha Aleny Vondruškové rozebírá historický vývoj i kulturně antropologické zajímavosti z různých dob a částí světa, zabývá se rodinnými zvyklostmi nejen křesťanské Evropy, ale i ostatních kontinentů. Sleduje cestu člověka od narození k dospívání, způsob hledání a získání nevěsty, podobu svatby, ale také rozvodu, podoby stáří až k uložení do hrobu. Popisuje zvyklosti a rituály, které v průběhu tisíciletí utvářely vztahy mezi muži a ženami i mezi rodiči a dětmi. Text doplňují stovky často unikátních fotografií, např. se cest Hanzelky a Zikmunda, z výzkumů našich orientalistů, z rodinných archivů i sbírek muzeí.


Můj nový rozhovor pro Literární noviny

1.10.2020

Každá krize zamíchá s našimi hodnotami, jak vidno z mého nedávného rozhovoru.

Smích je spolu s věrností a svobodou tím nejcennějším, co si musíme chránit


Právě vyšlo - Křišťálový klíč III.

30.9.2020

Křišťálový klíč III. – Jarmarečník
Pokračování osudů rodiny Heřmanů, které se odehrává v letech 1726 až 1734. Dědicové Ignáce Heřmana přijdou o Falknovskou huť, kterou získá Leopoldova bývalá snoubenka Hildegarda. Ta žije pro jedinou věc - chce se rodu Heřmanů pomstít. Ignácovi vnukové tak musí čelit nejen jejím intrikám, ale i hospodářským potížím, které s sebou nese nový styl manufakturního podnikání. Tradiční obchod nahrazují dravé obchodní kompanie. Nový styl hospodaření prospívá ovšem těm schopným, a to samozřejmě přinese rodu Heřmanů nové možnosti, ale také konflikty.


Jubilejní 50. audiokniha

30.8.2020

Mé romány vycházejí už delší dobu jako audioknihy na CD i v mp3 ke stažení. Každého autora samozřejmě potěší, pokud mu napíše třeba řidič kamionu, že s Husitskou epopejí jezdí po Evropě, nebo čtenář, který mi popsal, jak s rodinou jeli na dovolenou do Chorvatska s Oldřichem z Chlumu a jak byli vděční za každou zácpu na dálnici, protože se báli, že dojedou dříve, než příběh skončí. A při všem tom shonu mi uniklo, že slavím výročí - 50 CD s mými příběhy! Tím jubilejním jsou Prodavači ostatků, které opravdu skvěle načetl Pavel Soukup. Na stříbrné příčce, tedy jako 49. titul, vyšla nedávno Pomsta bílého jednorožce. Tu čte Aleš Procházka, který přebírá žezlo po panu Janovi Hyhlíkovi.

Prodavači ostatků - audiokniha


Právě píšu - Spiknutí oběšenců

25.8.2020

Začal jsem psát dalšího Oldřicha z Chlumu. Měl by vyjít začátkem příštího roku pod názvem Spiknutí oběšenců. Nevěřili byste, co práce mi dalo vymyslet, jak by se oběšenci mohli spiknout a po své popravě dál páchat zločiny. Ale nakonec jsem na to přišel. Protože se vždycky snažím, aby každý „oldřichovský“ román měl trochu jinou dynamiku, jiné detektivní zápletky a v mezích únosné míry i nové soukromé prožitky hlavních hrdinů, prozradím ještě, že se v téhle knize chce panoš Ota oženit a krajem se roznese zvěst, že Oldřicha z Chlumu zamordovali.
A ještě trocha faktografie. Příběh se odehrává rok po svatbě Oldřicha z Chlumu s Ludmilou z Vartemberka opět v severních Čechách, kde ještě doznívá nepřátelství Vartemberků a Ronovců. Jsou to léta, kdy se v celém Českém království usilovně budovaly nové hrady a zakládala města. A stejně jako dnes, stavby se zpožďovaly, kradlo se a odpovědní činitelé byli mnohdy neschopní. Co by si tehdy počali, kdyby neměli Oldřicha z Chlumu!


Právě vyšlo - Pomsta bílého jednorožce

1.7.2020

Tentokrát vyšetřuje Oldřich z Chlumu v okolí Bezdězu. Místa, jako je třeba Peklo, tady skutečně existují a už sám název napovídá, že tentokrát jsem sáhl do „šuplíku“ příběhu až mysteriózního.

Pomsta bílého jednorožce
Častolov z Frýdlantu, který se honosí erbem Ronovců, přijde za nevyjasněných okolností o manželku Anežku, kterou najdou mrtvou pod skálou, na níž se jeho hrad tyčí nad krajinou jako orlí hnízdo. Její smrt uzavře královský popravce jako nešťastnou náhodu, jenže záhy poté je zabit i on. O tom, že nejnevděčnějším úkolem je pomáhat příbuzným, se přesvědčí Oldřich z Chlumu, když své ženě Ludmile slíbí celou záležitost vyšetřit. Jakmile se pustí do pátrání, začnou mysteriózním způsobem umírat další lidé a vše se točí kolem soutěsky zvané Peklo. Co je ovšem nejhorší, nikdo z případných podezřelých ty vraždy spáchat nemohl, a tak nakonec nastupuje církev, neboť ďáblova stopa je nepopiratelná.


Právě vyšlo - Křišťálový klíč II.

24.5.2020

Tak se snad vracíme k normálnímu životu. Právě vyšel druhý díl Křišťálového klíče. Pokud by se Vám nechtělo do knihkupectví, můžete objednat u MOBY nebo na mých stránkách - v tom případě můžete mít knihu i s podpisem.

Křišťálový klíč II. - Vídeňský sen
Barvité osudy členů rodu, kteří se stanou sklářskými a textilními podnikateli, umělci, úředníky i učenci, se prolínají s příběhy zajímavých severočeských postav – hraběcím rodem Kinských, sloupskými poustevníky, polevskými a šenovskými obchodníky, členy tajných evangelických sekt, jezuity i císařskými úředníky a kněžími.


Letní výstup s Oldřichem z Chlumu se ruší

21.4.2020

S politováním sděluji, že se letní výstup s Oldřichem z Chlumu na Bezděz ruší a snad se bude konat až v roce 2021. Všechny zdravím a držím palce, ať už je to za námi.


Krátké povídání o knížkách a tak vůbec...

10.4.2020

https://dvojka.rozhlas.cz/zije-divadlo-ziji-knizky-cesky-rozhlas-dvojka-spousti-12hodinovy-zivy-maraton-na-8178108/15


Pojďme si povídat (s Jiřím Dvořákem)

31.3.2020

Mé první mediální vystoupení přes Skype. Co všechno mne karanténa naučila …