NOVINKY


Prokletí rodu Janoviců

18.4.2024

Předobjednávka. Distribuovat budu ve druhé polovině května. Kniha bude podepsaná autorem, případně věnování podle přání.

Prokletí rodu Janoviců
Mladý Jiří Adam z Dobronína odjíždí do západních Čech na rutinní kontrolu městského hospodaření. Vezme s sebou i svou ženu Johanku, protože netuší, co ho v pošumavském kraji lapků a opovědníků čeká. Záhy poté, co dojde k první vraždě, musí začít vyšetřovat, i když to není jeho povinnost. Ba co víc, při pátrání mu přes protesty začne pomáhat i jeho Johanka. Zločiny se množí a vrší se i podezřelí, ale zdá se, že žádné indicie nevedou k rozuzlení.


Smrt šumavského poustevníka

12.2.2024

Smrt šumavského poustevníka
Na Oldřicha z Chlumu se obrátí o pomoc purkrabí pražského hradu Johánek z Poděhús. Před časem založil se svým zetěm Jarošem nedaleko Domažlic hrad Pušperk, který má přispět k ochraně zemské hranice. S Bavorskem jsou teď vztahy napjaté a nejspíše se chystá válka. Proto může být každá neobvyklá událost varováním. Jeho zeť našel poblíž hradu mrtvého poustevníka Baltazara, který žil v lesní chatrči u posvátné studánky. Kdo by však zabíjel muže se svatou pověstí, který nic nevlastnil a nikomu nevadil?


Derniéra pořadu Oldřich z Chlumu-román a skutečnost 6. 12. 2023

6.12.2023

Dvacet let jsem jezdil besedovat do knihoven, muzeí a různých kulturních zařízení. Těch akcí byl skoro jeden tisíc, strávil jsem s čtenáři asi tak dva tisíce hodin a další tisíce na cestách. Derniéra na rodném Kladně uzavírá tuhle kapitolu a na vystoupení jsem se pokusil shrnout to nejlepší, co jsem v uplynulých letech vyprávěl o literatuře, historii, sobě a trochu i o dnešku.


Lucemburská epopej II. - Kralevic Karel (1334 - 1348)

28.10.2023

Lucemburská epopej II. - Kralevic Karel (1334 - 1348)
Druhý díl románové fresky začíná příchodem kralevice Karla do Čech a končí dva roky po smrti jeho otce Jana Lucemburského u Kresčaku, kdy se Karel ujímá vlády doma i v říši. Celé 14. století je jedno z nejslavnějších období našich dějin, kdy byla Praha centrem římské říše, ale aspirovala i na to, aby se stala „druhým Římem“ křesťanstva. Složité intriky a zápas o vládu doma i v zahraničí se prolínají se snahou jihočeské šlechty, reprezentované pány z Landštejna, upevnit postavení Čech v rámci zemí Koruny české a chránit stavovské výsady šlechty. V epopeji se střídají mocenské intriky a válečné scény s běžnými denními starostmi románových hrdinů, a to vše v barvitém obraze života vrcholného středověku.


Katův odkaz (s čtenářskou prémií Zapomenutý zločin)

19.8.2023

Ke knize obdrží každý knihu Zapomenutý zločin bezplatně, kniha bude s podpisem autora!

Katův odkaz
Na královského písaře Jiřího Adama z Dobronína se obrátí jedna ze staroměstských měšťanek a stydlivě přizná, že se její sestra před lety provdala za berounského kata. Nedávno její muž zemřel a odkázal jí cosi podivného. Vzápětí sestra zmizela a nikdo netuší, kde by mohla být. Tamní rychtář však odmítl zabývat se katovskými záležitostmi. Jiřímu Adamovi nezbývá, než se vydat se svým pomocníkem bakalářem Petrem do královského města Berouna a tam začít rozmotávat dávný příběh lásky a zrady.
Při objednání dárek zdarma:
Zapomenutý zločin
Jiří Adam z Dobronína se při svém vyšetřování poblíž Bezdězu setká ve Stráži pod Ralskem s případem, který už před dvěma sty padesáti lety uzavřel Oldřich z Chlumu. Jenže cosi přece jen zůstalo neobjasněné. A jak se zdá, právě tahle okolnost je příčinou vražd, které musí vyřešit. Není totiž jediný, koho dávný zločin zajímá.


Černá lilie (s čtenářskou prémií Zapomenutý zločin)

25.5.2023

Kniha vyjde 20. června a hned pak ji budu distribuovat. Ke knize obdrží každý knihu Zapomenutý zločin bezplatně, kniha bude s podpisem autora! Lze ji získat jen zde nebo na eshopu MOBY Brno, jinde ji získat nejde!

Černá lilie
Jaké tajemství skrývá tapisérie, na níž je zobrazena Rajská zahrada s nádhernými květy, mezi nimiž vynikají černé lilie? Oldřich z Chlumu se svými pomocníky panošem Otou a velitelem Divišem řeší případ smrti paní Sibyly, tety urozeného a vlivného Viléma Zajíce z Valdeka. Na nedalekém hradě pánů ze Žirotína oslavují rytíři svůj návrat ze Svaté země. Podezřelých je tedy víc než dost. Zdá se, že staré křivdy nejsou zapomenuty. Další vražda tuto domněnku jen potvrdí…
Při objednání dárek zdarma:
Zapomenutý zločin
Jiří Adam z Dobronína se při svém vyšetřování poblíž Bezdězu setká ve Stráži pod Ralskem s případem, který už před dvěma sty padesáti lety uzavřel Oldřich z Chlumu. Jenže cosi přece jen zůstalo neobjasněné. A jak se zdá, právě tahle okolnost je příčinou vražd, které musí vyřešit. Není totiž jediný, koho dávný zločin zajímá.


Zásnubní prsten (předobjednávka s podpisem autora)

25.2.2023

Vyjde kolem 20. března 2023 a distribuovat ji budu cca 20. 3. - 30. 3. Všechny knihy automaticky podepíšu, pokud chcete věnování, text jako obvykle prosím do poznámky. Stejně tak můžete v poznámce napsat, pokud podpis nechcete, jen prostý výtisk.

Zásnubní prsten
Zásnuby bez prstenu jsou sice smutné, ale možné. Nicméně zásnuby s prstenem, ale bez snoubenky, to je věc těžko myslitelná. A přece k ní na Starém Městě pražském došlo. Tuhle podivnou zápletku musí řešit Jiří Adam z Dobronína v souvislosti s nevysvětlitelným mordem. Naštěstí má k ruce svou služebnou Rozárku, která se umí v ženské společnosti vyptávat, protože právě tam leží klíč k podivnému zločinu…


Akce v I. pololetí 2023

22.1.2023

17.3. - Jestřebí v 17 hod. - Kulturní dům
21.3. - Rudná u Prahy v 17 hod. - Obřadní síň
17.4. - Jablonné v Podještědí v 17 hod. - Společenské centrum
18.4. - Cítoliby v 18 hod. - Dělnický dům
16.5. - Praha Petrovice v 18 hod. - Společenský sál
20.5. - Jáchymov v 17 hod. - Královská mincovna


Lucemburská epopej I. - Král cizinec (1309 - 1333) (předobjednávka s dárkem zdarma)

13.11.2022

Kniha vyjde koncem listopadu a distribuovat ji budu cca 25. 11. - 30. 11. Ideální vánoční dárek s podpisem či věnováním, uveďte prosím do poznámky! Každý kdo objedná do 30.11. obdrží zdarma výroční ročenku Jablko nepadlo daleko od stromu.

Lucemburská epopej I. - Král cizinec (1309 - 1333) (předobjednávka s dárkem zdarma)
Románová freska začíná nástupem Jana Lucemburského na český trůn a končí smrtí jeho syna římského císaře a českého krále Karla IV. Je to jedno z nejslavnějších období našich dějin, kdy byla Praha centrem římské říše, ale aspirovala i na to, aby se stala „druhým Římem“ křesťanstva. Složitý zápas obou panovníků o vládu doma i v zahraničí se prolíná se snahou severočeské a jihočeské šlechty upevnit otřesené postavení českých zemí a chránit stavovské výsady šlechty. V epopeji se střídají mocenské intriky a válečné scény s běžnými denními starostmi románových hrdinů, a to vše v barvitém obraze života vrcholného středověku.
Při objednání do 30.11. dárek zdarma:
Jablko nepadlo daleko od stromu


S Martinou Kociánovou o Oldřichovi z Chlumu, o literatuře, historii i o soukromí

22.9.2022

Více než třicet let píšu povídky, romány, divadelní a rozhlasové hry a také komentáře k současnému dění. Letos se tomu přesně dvacet let, kdy jsem začal spolupracovat s brněnskou MOBOU. To je opravdu kus života, a tak vyprávím, jak šel čas...


U Rokycanských Patriotů

7.9.2022

Záznam vystoupení v Rokycanech dne 7. září 2022 o literatuře a historii.


Jubilejní 30. titul s Oldřichem z Chlumu jen zde s dárkem.

6.9.2022

Všichni, kteří si do 30. září předplatí na těchto stránkách nový titul Anděl smrti, obdrží jako poděkování za čtenářskou věrnost zdarma ročenku s povídkou Jablko nepadlo daleko od stromu, s kompletním přehledem vydaných „oldřichovských“ titulů i bibliografií autorových děl. Podpis či věnování bude jako vždy pro ty, kteří o ně v poznámce požádají. Distribuce proběhne koncem září a začátkem října.

Anděl smrti
Jubilejní třicátý román s Oldřichem z Chlumu a jeho pomocníky zavede čtenáře opět na Bezděz a do jeho okolí. Neprostupné lesy a skalní strže, která se táhnou od Housky ke Kokořínu, však skrývají různá tajemství. Pohanství jako by z této pochmurné krajiny nikdy neodešlo a pokud tu slouží kněz, vždycky jen za trest. Zpočátku se jedná o banální záležitost, domů se z lesa nevrátí zeman Čichač z Tubože. Jenže nikdo nechce o té věci hovořit, a kdyby neměl povinnosti mana, na Bezdězu by se to snad ani nedozvěděli. Nepochopitelné události se vrší. Jaký smysl má erb s harpyjí, kde se nachází Čertova rokle a proč se zjevuje anděl smrti.
Dárek zdarma:
Jablko nepadlo daleko od stromu


Na Bezděz s Oldřichem z Chlumu

22.8.2022

Ke svým třicátým narozeninám vám Oldřich z Chlumu jako malé poděkování za čtenářskou věrnost připravil prohlídku hradu Bezděz očima 13. století. Hlavně pro ty, kteří na Bezdězu nebyli s Vlastimilem Vondruškou.


S Danem Vávrou o všem možném

18.6.2022

Zvu k poslechu zajímavého setkání, ale prosím, obrňte se trpělivostí, je to časově náročný formát homérovských eposů :-) Probírali jsme především svobodu slova a cenzuru, což je téma, které nás dva určitě spojuje.


Právě vyšlo - Ďáblova čísla

6.5.2022

Ďáblova čísla
Během úřední cesty Jiřího Adama z Dobronína dojde ve Dvoře Králové k několika vraždám. Protože jednou z obětí je příslušník rodu Valdštejnů, který vede spory s majitelem vrchlabského panství, musí se tím královský písař zabývat. Jenže záhy se ukáže, že všechny ty mordy vypadají jako ďáblovo dílo, neboť jsou označené číslem šelmy 666. Situace je o to složitější, že se radnice snaží téhle okolnosti využít a strhnout na sebe moc ve městě. Zavádí restrikce a nutí měšťany, aby zvýšenou zbožností bojovali proti zlu. Některé z těch, kteří nevěří v působení ďábla, obviní z účasti na satanově díle a chystá okázalé popravy. Jde o závod s časem, kdy již nejde ani tak o spravedlnost, jako o boj s fanatismem a lidskou hloupostí.


Na Knoblošce

5.4.2022

Rozhovor v krásné krajině, s empatickým hostitelem a o všedních věcech, protože jsme ho natočili ještě před těmito smutnými časy. Tedy v časech, kdy normální bylo opravdu normální.


Právě vyšlo - Morový testament

13.3.2022

Morový testament
Vražda italského studenta, který začal navštěvovat rétorickou školu Jindřicha z Isernie, je nepochopitelná. Neměl žádné peníze ani nepřátele a v Praze byl teprve tři týdny. V téže době požádá urburéř Mikeš z Dobronína Oldřicha z Chlumu, aby se na Zvíkově pokusil zjistit, proč bylo nevěstě jeho bratrance upřeno dědictví po otci. Svědků je velice málo a každý zemře násilnou smrtí dříve, než poví pravdu. Nitky vedou do Mantovy, kde panoš Ota studoval. Jeho ale víc zajímá neznámá krásná dívka.


Ďáblův nápoj

1.12.2021

Po odvysílání mé rozhlasové hry Ďáblův nápoj musím na základě řady dotazů sdělit, že kniha s tímto názvem jako nová detektivní série z časů Karla IV. zatím nevyjde. Možná někdy v budoucnu. Momentálně se chystá pokračování rozhlasového seriálu, 2. díl se bude vysílat ve druhé polovině roku 2022. Pokud však máte o Ďáblův nápoj zájem, hra vyšla i na CD se skvělým hereckým obsazením!


Rozhovor na CNN Prima News

23.11.2021

Bez koronaviru nejde dnes v médiích udělat jediný krok. O něm je tedy první část rozhovoru a o knize Neviditelní ta druhá.

https://cnn.iprima.cz/vondruska-na-mor-se-uzivaly-ostatky-mucedniku-budoucnost-ohodnoti-vakciny-stejne-51657


Právě vychází - Neviditelní - příběh z blízké budoucnosti

13.11.2021

Neviditelní
Píše se rok 2068. Je čtyřicet let po Velkém resetu. Ten podle vlády zabránil chaosu, ničení planety, všem dal stejná práva, odstranil propastnou chudobu, neboť nikdo nic nevlastní. Jediným majetkem lidí je čip těle, který kontroluje, aby dělali to, co mají. Jeho prostřednictvím se rozhoduje, kde mají pracovat a bydlet, kde dostanou najíst a kam se mohou jít pobavit. Záleží na tom, jak vysoký mají index konformity. Klaudie končí studia a je šťastná, že žije v téhle krásné době, neboť ze školy ví, jaké hrůzy prožívali lidé před Velkým resetem. Jenže pak potká mladíka, který čip nemá. Je pro sofistikované systémy neviditelný. Klaudie navíc s překvapením zjistí, že není v jejich městě sám. A že se na její svět dívá úplně jinak. Ukázka

S předstihem je možné koupit e-knihu (např. zde). Klasická tištěná kniha bude na pultech k dispozici první týden v prosinci a současně lze jako obvykle objednat s mým podpisem na těchto stránkách (distribuce po 1. 12. 2021).

Proč sci-fi?

V literatuře nejsou ve skutečnosti témata historická, současná a budoucí, protože my, lidé, jsme stále stejní a prožíváme stále totéž, jen v jiných kulisách. Jsme jedineční a všichni, a to bez výjimky, musíme prožívat své dětství, učit se, hledat první lásky, zápasit o místo na slunci, budovat domov, ale také přijmout fakt stáří a postupného odchodu z tohoto světa. To nemůže změnit žádná ideologie či vyhláška. Vycházím-li z tohoto koloběhu našeho pozemského bytí, pak může současného čtenáře oslovit stejně román ze středověku, jako z roku 2068. Na to, co se pro naše děti připravují dnes, není třeba inspirace, stačí se podívat do médií, poslechnout si pár aktivistů a zamyslet se nad proslovy politiků. Bývaly časy, kdy umělecká tvorba inspirovala k boji s tyranií, a lidé šli ve jménu myšlenky na barikády. Věřím, že dějiny se opakují, protože údělem lidí je být lidmi a nikoli amorfními bytostmi bez práva na vlastní názor a způsob života.


Ďáblův nápoj - rozhlasová novinka

25.10.2021

Premiéra v Českém rozhlase Dvojka v sobotu 30. října od 13 hodin

V rozhlasových hrách nechci „recyklovat“ tištěné romány formou pouhé dramatizace. Dramatická tvorba má totiž z hlediska struktury děje a postav úplně jiné zákonitosti než kniha. Příběh jsem zasadil do doby Karla IV. Praha byla středověkým velkoměstem se všemi klady i zápory a pro posluchače je to nesmírně atraktivní prostředí. Rozhlasová hra Ďáblův nápoj je založena na zločincově snaze svést vraždy na ďábla, ale ve skutečnosti jde o peníze a zrazenou lásku. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, jinak by přece nebylo o čem hrát. A tak mají mí hrdinové v podání Tomáše Töpfera a Viktora Preisse co dělat, aby se ve všech těch intrikách vyznali. Posuďte sami. Po rozhlasové premiéře vyjde v Radioservisu koncem listopadu také na CD.


Právě vyšlo - Úvahy a komentáře

19.10.2021

Úvahy a komentáře
Výběr článků Vlastimila Vondrušky, publikovaných v deníku MF Dnes v letech 2015 až 2020, je pestrým přehledem toho, co se dnes děje. Autor, známý svými liberálně – konzervativními postoji, reaguje v komentářích na aktuální politické dění. Některá témata otevřel jako jeden z prvních a logicky tím vyvolal mnoho souhlasných, ale i záporných reakcí. Mnohé jeho myšlenky stále rozdělují komentátory a jak autor říká, budoucnost ukáže, kde je pravda. Úvahy se zabývají širšími historickými kořeny a společenskými souvislostmi takových jevů jako je demokracie, svoboda slova, demagogie, migrace, tradice a rodina. Nechybí ani několik historických seriálů a také ironických glos.


Právě vyšlo - Královražda na Křivoklátě

12.10.2021

Královražda na Křivoklátě
Přemysl II. Otakar slaví patnácté výročí korunovace českým králem. Jeho manželka Kunhuta mu uchystá jako překvapení okázalou oslavu na Křivoklátě, kam se sjedou nejen jeho věrní stoupenci, ale také ti, kteří stojí v opozici v čele s Vítkovci. Leč ještě dříve, než slavnost s turnajem začne, si královna zavolá Oldřicha z Chlumu, neboť se dozvěděla o chystaném spiknutí a nařídí, aby mu zabránil. Začne tedy se svými pomocníky vyšetřovat, jenže umírají svědci a vše se komplikuje. Do hry vstupuje i nemanželská Přemyslova dcera Eliška, která nutí Oldřicha z Chlumu ke krokům, s nimiž on zásadně nesouhlasí. A k dovršení všeho má panoš Ota velký osobní problém.


Večer s Xaverem

27.7.2021

Nedělní večer jsem strávil s Xaverem Veselým ve studiu XTV povídáním o knize O svobodě myšlení, ale nejen o ní. A bylo to velice příjemné, třeba se Vám to bude taky líbit.


O svobodě myšlení

9.7.2021

Dnes vychází výše zmíněná kniha. O ní, ale také o dezinformacích hovořím na CNN Prima news.

O svobodě myšlení
Tahle kniha je o toleranci a svobodě myšlení. Pokud knihu přečtete, vážení čtenáři, přemýšlejte o věcech, které popisuji. Nemusíte se mou souhlasit, právě v tom je naše svoboda. Ale nesouhlasit neznamená, že jsme nepřátelé. Svět myšlení a vědy je krásný v tom, jak je složitý a ke svobodě patří i respekt k těm druhým. Jsem rád, pokud se mnou někdo souhlasí, ale stejně tak si vážím každého, kdo se mnou nesouhlasí. Ovšem jen za předpokladu, že to nedělá proto, že se to nosí a někdo mu to poradil, ale protože má jiné zkušenosti a znalosti, umí svůj nesouhlas formulovat věcnými argumenty, a pokud mne nepřesvědčí, nechce mne za to postavit na pranýř. Je to asi nesplnitelné přání, tak jednoduchý náš svět není, ale bez víry v pravdu by byl lidský život hodně smutný.


S Xaverem o složitosti dějin a ještě složitějším dnešku

6.7.2021

U mikrofonu Českého rozhlasu Region jsem se tentokrát sešel k mé velké radosti s panem Lubošem Xaverem Veselým. A probrali jsme kde co, od záležitostí společenských až po mé horolezectví. A hovořili jsme také o nové knize O svobodě myšlení.


Příjemné povídání s Terezou Kostkovou

19.6.2021

Na tomhle hovoru je vidět, co dokáže šikovná moderátorka se svým hostem. Původně jsme si chtěli povídat o literatuře a historii. Jenže jsme si nakonec povídali o neandrtálcích, paleolitickém myšlení a podobných věcech. Teprve ku konci jsem se umravnil a dostali se k tomu, co bylo původně anoncováno. Přiznám se, že jsem se s paní Kostkovou setkal u mikrofonu poprvé a bylo to nesmírně příjemné.


Povídání o dnešku

20.5.2021

V obnoveném pořadu Pražská kavárna mne zpovídal novinář Petr Žantovský. Řeč šla hlavně o současnosti a také o tom, kam se možná řítíme...


Jak listovat v populárně-naučných publikacích

19.5.2021

Pokud čteme román, stačí znát jméno autora a přečíst si anotaci. Tím získáme alespoň základní představu, co kniha nabízí. V případě populárně-naučných publikací je to ovšem oříšek. Znát titul a stručný popis je většinou málo. Alespoň já chci vždycky vědět, jakým jazykem je kniha napsána, jak je obsahově členěná, jaké má ilustrace a další detaily, protože žánr naučný je v tomhle mnohem složitější než románová tvorba. Protože mne několik čtenářů žádalo, abych na svých stránkách umožnil „náhled“ do naučných titulů, vyhověl jsem. U vybraných knih je tlačítko „Ukázka“. Pokud na něj kliknete, otevře se náhled na pár reprezentativních stran včetně obsahu. Každou můžete kliknutím zvětšit a detailně prohlédnout.


Připravuje se - Prohlídky Bezdězu

20.4.2021

Pokud dovolí strana a vláda, v létě obnovím komentované prohlídky Bezdězu. Někdy v polovině července budou klasicky o víkendu tři termíny. Předplatné bude zahájeno v květnu na stránkách hradu Bezděz. A kromě toho ještě jedna prohlídka v srpnu se servisem a dopravou z Prahy, Slaného a Mělníka

Na hrad Bezděz s Vlastimilem Vondruškou


Právě vyšlo - Křišťálový klíč IV. - Hejnické pastorále

14.4.2021

Křišťálový klíč IV. - Hejnické pastorále
V závěrečném dílu tetralogie se vrací Falknovská huť zpět do vlastnictví rodu Heřmanů, i aškoli je to v časech, kdy se severočeskému sklářství už nedaří zdaleka tak dobře jako dříve. Jednotliví členové rodu pokračují v tom, co započali a jak už to tak bývá, ne všem se daří. Matyáš zůstává u svého nejistého jarmarečního obchodování, zato plátenictví se daří výtečně. Z toho profituje Vilemína, která získává vliv na kamenickém panství díky svému synovi, jehož utajeným otcem je hrabě Kinský. Stejně tak úspěšnou podnikatelkou je Pavlína, která zbohatne na vojenských dodávkách hlavní pušek, neboť smrtí císaře Karla VI. začnou vleklé války o rakouské dědictví.


Právě vyšlo - Spiknutí oběšenců

15.2.2021

I tentokrát se bude Oldřich z Chlumu se svými pomocníky pohybovat v severních Čechách. Co ale bude nové, zvláštní roli sehraje on sám. A ani panoš Ota se nebude chovat úplně obvykle. Protože změna je život...

Spiknutí oběšenců
Poblíž Benešova u Ploučnice buduje pro panovníka bratranec Marka z Vartemberka hrad Ostrý, řečený též Šarfenštejn. Od počátku stavbu provázejí potíže, a proto Marek požádá o pomoc svého švagra Oldřicha z Chlumu. Jenže než se ujme svých povinností, je v Benešově zavražděn rychtář. Podle jeho ženy to udělali lupiči, kteří byli večer předtím oběšeni v Děčíně. Jenže těla oběšenců zmizela. Lidé jsou zastrašeni a zvláště s královskými úřady nechce nikdo mluvit. Proti Oldřichovi z Chlumu se staví i vlivní příbuzní Hynka Berky z Dubé, kteří ovládají statky v okolí. Zlo jako by se vršilo a přibývají mrtví. Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci musí tentokrát pátrat většinou v utajení.


Život ve středověku

20.1.2021

Sice se zpožděním, ale přece vyšlo 2. vydání knihy Život ve středověku v novém hávu. Je to příručka základních pojmů všeho, co se objevuje v mých historických knihách a ještě něco navíc, takže tam najdete i pojmy, o kterých píší jiní autoři. Alespoň si můžete srovnat, co je historie a co beletrie. Vyšlo rovněž jako e-kniha i s obrázky, takže ideální příručka do tabletu.

Život ve středověku
Druhé rozšířené vydání (první vyšlo v edici OKO), bohatě ilustrováno. Poskytuje úplný přehled o základních pojmech, termínech a předmětech, které se objevují v románech ze středověku, ale i v učebnicích (kde jsou často vysvětleny hodně nesrozumitelně).


PF 2021

3.1.2021

Milí přátelé, do nového roku vám přeji všechno nejlepší, hodně štěstí, spokojenosti a dobrých knih :-) Aby bylo z čeho vybírat, i v tomhle roce by se mělo objevit pár mých nových titulů.

Konec ledna - Spiknutí oběšenců (příběh Oldřicha z Chlumu)
Konec dubna - Hejnické pastorále (4. díl Křišťálového klíče)

Podzim - O svobodě myšlení (pokračování Breviáře pozitivní anarchie), Královražda na Křivoklátě (příběh Oldřicha z Chlumu), Ďáblova čísla (Letopisy Královské komory)


Akce 3 + K

7.12.2020

Můj nakladatel audioknih Tympanum vydal kalendář hrdě nazvaný „Rok 2021 s literárními hrdiny Vlastimila Vondrušky“. Najdete v něm kromě jiného moje krátké komentáře ke knihám, podle nichž se audioknihy pořizovaly. Tenhle kalendář si můžete koupit na mých stránkách se slevou (prodejní cena 199 Kč, cena zde 149 Kč). Od pondělí 7. 12. můžete kalendář získat také zdarma v rámci akce 3 + K, pokud si objednáte na mých stránkách tři a více knih. Platí jen do vyprodání kalendáře.


Vánoční akce 3 + 1 prodloužena

30.11.2020

S ohledem na Váš zájem, který mne opravdu potěšil, prodlužuji akci 3+1 do neděle 6. 12. 2020. Pak už budou otevřená knihkupectví, takže se snad vrátíme k normálu. Díky a zdravím!


Vánoční akce 3 + 1

7.11.2020

Knihkupectví jsou zavřené a většina čtenářů určitě nemá peníze na rozhazování. Přesto si myslím, že bychom neměli rezignovat na naši skvělou knižní kulturu. Abych podpořil ty, kteří stále s knížkami žijí, nabízím zvýhodněný nákup. Každý, kdo si koupí přes mé stránky tři knihy a více, dostane jednu další zdarma podle nabídky ze tří titulů, které najdete v košíku pod objednávkou. Na výběr je Husitská epopej VII., Křišťálový klíč II. nebo Pomsta bílého jednorožce, stačí jen v košíku u nabídky zdarma zatrhnout vybraný titul (nikoli v objednávkovém menu!). Tahle akce platí do 30. 11. 2020 nebo do vyprodání zásob. Neplatí pro CD a tento bonus nelze uplatnit u jiného e-shopu, jen zde.

Aktualizace: Kniha Pomsta bílého jednorožce je vyprodána a nahrazena v akci Husitskou Epopejí VI.


Novinka - Není manželství jako manželství

23.10.2020

My starší si určitě vzpomínáme na knižní hit, jímž byl před padesáti lety titul Dokonalé manželství. Před pěti sty lety byl takovým hitem titul Manželské zrcadlo. Jenže sebelepší autor se může mýlit ve svých radách, protože není manžel jako manžel, ale někdy není ani manželka tou, jakou se na první pohled může zdát.

Manželské zrcadlo
Na Starém Městě pražském je v domě tiskaře Jana Severína otrávena jeho švagrová Klárka. Vzápětí je z toho zločinu obviněn on sám. I když všechno svědčí proti němu, ujímá se Jiří Adam z Dobronína soukromého pátrání, neboť tuší, že věc není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Do hry vstupuje snaha utrakvistických konšelů a učenců zabránit vydání Hájkovy Kroniky české, která se právě u Jana Severína tiskne. Rozpoutá se složitá právní bitva, v níž pomáhá bývalý královský notář Ulrich z Jenišova. Záhy se ukáže, že klíč je třeba hledat v knize Manželské zrcadlo, kterou obdržela hospodyně Jiřího Adama z Dobronína Rozárka. A vše ještě komplikuje Petr Korec, který potká svou milenku z mládí, nyní šenkýřku na Anenském rynku. Tím začíná řetěz podivných událostí, v nichž hraje roli víra, čest, nevěra a hamižnost.


Právě vyšlo - A. Vondrušková: Rodina

13.10.2020

Vychází kniha mé ženy, skromně nazvaná Rodina. Jenže v téhle knize nejde jen o rodinu, ale o celou cestu člověka životem. Protože si o své práci často povídáme, vím, kolik materiálu musela shromáždit, kolik teorií a výzkumů musela projít a posoudit. A jak se trápila, aby podala co nejlepší obraz naší minulosti, protože dnes už nejde jen o historii, ale také o dnešek. O to, na čem rodina vyrostla a co bychom neměli svévolně ničit. Kniha je plná zajímavostí a moc hezky se čte. A skromně dodávám, že část fotografií jsem zhotovil já, samozřejmě pod přísným dohledem mé ženy :-) V konkurenci dokumentace, kterou shromáždila, jsem se ovšem prosazoval hodně obtížně. Posuďte sami.

Rodina
O tom, co je a není rodina, jakou má funkci a zda má vůbec smysl, existuje dnes mnoho dohadů a fám. Kniha Aleny Vondruškové rozebírá historický vývoj i kulturně antropologické zajímavosti z různých dob a částí světa, zabývá se rodinnými zvyklostmi nejen křesťanské Evropy, ale i ostatních kontinentů. Sleduje cestu člověka od narození k dospívání, způsob hledání a získání nevěsty, podobu svatby, ale také rozvodu, podoby stáří až k uložení do hrobu. Popisuje zvyklosti a rituály, které v průběhu tisíciletí utvářely vztahy mezi muži a ženami i mezi rodiči a dětmi. Text doplňují stovky často unikátních fotografií, např. se cest Hanzelky a Zikmunda, z výzkumů našich orientalistů, z rodinných archivů i sbírek muzeí.


Můj nový rozhovor pro Literární noviny

1.10.2020

Každá krize zamíchá s našimi hodnotami, jak vidno z mého nedávného rozhovoru.

Smích je spolu s věrností a svobodou tím nejcennějším, co si musíme chránit


Právě vyšlo - Křišťálový klíč III.

30.9.2020

Křišťálový klíč III. – Jarmarečník
Pokračování osudů rodiny Heřmanů, které se odehrává v letech 1726 až 1734. Dědicové Ignáce Heřmana přijdou o Falknovskou huť, kterou získá Leopoldova bývalá snoubenka Hildegarda. Ta žije pro jedinou věc - chce se rodu Heřmanů pomstít. Ignácovi vnukové tak musí čelit nejen jejím intrikám, ale i hospodářským potížím, které s sebou nese nový styl manufakturního podnikání. Tradiční obchod nahrazují dravé obchodní kompanie. Nový styl hospodaření prospívá ovšem těm schopným, a to samozřejmě přinese rodu Heřmanů nové možnosti, ale také konflikty.


Jubilejní 50. audiokniha

30.8.2020

Mé romány vycházejí už delší dobu jako audioknihy na CD i v mp3 ke stažení. Každého autora samozřejmě potěší, pokud mu napíše třeba řidič kamionu, že s Husitskou epopejí jezdí po Evropě, nebo čtenář, který mi popsal, jak s rodinou jeli na dovolenou do Chorvatska s Oldřichem z Chlumu a jak byli vděční za každou zácpu na dálnici, protože se báli, že dojedou dříve, než příběh skončí. A při všem tom shonu mi uniklo, že slavím výročí - 50 CD s mými příběhy! Tím jubilejním jsou Prodavači ostatků, které opravdu skvěle načetl Pavel Soukup. Na stříbrné příčce, tedy jako 49. titul, vyšla nedávno Pomsta bílého jednorožce. Tu čte Aleš Procházka, který přebírá žezlo po panu Janovi Hyhlíkovi.

Prodavači ostatků - audiokniha


Právě píšu - Spiknutí oběšenců

25.8.2020

Začal jsem psát dalšího Oldřicha z Chlumu. Měl by vyjít začátkem příštího roku pod názvem Spiknutí oběšenců. Nevěřili byste, co práce mi dalo vymyslet, jak by se oběšenci mohli spiknout a po své popravě dál páchat zločiny. Ale nakonec jsem na to přišel. Protože se vždycky snažím, aby každý „oldřichovský“ román měl trochu jinou dynamiku, jiné detektivní zápletky a v mezích únosné míry i nové soukromé prožitky hlavních hrdinů, prozradím ještě, že se v téhle knize chce panoš Ota oženit a krajem se roznese zvěst, že Oldřicha z Chlumu zamordovali.
A ještě trocha faktografie. Příběh se odehrává rok po svatbě Oldřicha z Chlumu s Ludmilou z Vartemberka opět v severních Čechách, kde ještě doznívá nepřátelství Vartemberků a Ronovců. Jsou to léta, kdy se v celém Českém království usilovně budovaly nové hrady a zakládala města. A stejně jako dnes, stavby se zpožďovaly, kradlo se a odpovědní činitelé byli mnohdy neschopní. Co by si tehdy počali, kdyby neměli Oldřicha z Chlumu!


Právě vyšlo - Pomsta bílého jednorožce

1.7.2020

Tentokrát vyšetřuje Oldřich z Chlumu v okolí Bezdězu. Místa, jako je třeba Peklo, tady skutečně existují a už sám název napovídá, že tentokrát jsem sáhl do „šuplíku“ příběhu až mysteriózního.

Pomsta bílého jednorožce
Častolov z Frýdlantu, který se honosí erbem Ronovců, přijde za nevyjasněných okolností o manželku Anežku, kterou najdou mrtvou pod skálou, na níž se jeho hrad tyčí nad krajinou jako orlí hnízdo. Její smrt uzavře královský popravce jako nešťastnou náhodu, jenže záhy poté je zabit i on. O tom, že nejnevděčnějším úkolem je pomáhat příbuzným, se přesvědčí Oldřich z Chlumu, když své ženě Ludmile slíbí celou záležitost vyšetřit. Jakmile se pustí do pátrání, začnou mysteriózním způsobem umírat další lidé a vše se točí kolem soutěsky zvané Peklo. Co je ovšem nejhorší, nikdo z případných podezřelých ty vraždy spáchat nemohl, a tak nakonec nastupuje církev, neboť ďáblova stopa je nepopiratelná.


Právě vyšlo - Křišťálový klíč II.

24.5.2020

Tak se snad vracíme k normálnímu životu. Právě vyšel druhý díl Křišťálového klíče. Pokud by se Vám nechtělo do knihkupectví, můžete objednat u MOBY nebo na mých stránkách - v tom případě můžete mít knihu i s podpisem.

Křišťálový klíč II. - Vídeňský sen
Barvité osudy členů rodu, kteří se stanou sklářskými a textilními podnikateli, umělci, úředníky i učenci, se prolínají s příběhy zajímavých severočeských postav – hraběcím rodem Kinských, sloupskými poustevníky, polevskými a šenovskými obchodníky, členy tajných evangelických sekt, jezuity i císařskými úředníky a kněžími.


Letní výstup s Oldřichem z Chlumu se ruší

21.4.2020

S politováním sděluji, že se letní výstup s Oldřichem z Chlumu na Bezděz ruší a snad se bude konat až v roce 2021. Všechny zdravím a držím palce, ať už je to za námi.


Krátké povídání o knížkách a tak vůbec...

10.4.2020

https://dvojka.rozhlas.cz/zije-divadlo-ziji-knizky-cesky-rozhlas-dvojka-spousti-12hodinovy-zivy-maraton-na-8178108/15


Pojďme si povídat (s Jiřím Dvořákem)

31.3.2020

Mé první mediální vystoupení přes Skype. Co všechno mne karanténa naučila …